Turizmin şeytan üçgeni…

 

“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Bellek geçmiş zamandır, sonludur. Vizyon gelecektir, sonsuzdur.”                                                                               Albert Einstein

Yıllar önce Almanya’nın en saygın gazetelerinden Frankfurter Rundschau yazmıştı. Aynı gazete, “Hani başkalarının hatalarını yapmayacaktınız?" diye biz Türk turizmcilerine sormuştu.

Sektörün bulunduğu tehlikeyi ‘kapasite fazlası’, ‘düşük fiyatlar’ ve ‘imaj problemi’ noktalarından oluşan bir ‘şeytan üçgenine’ benzetmiş ve Türkiye'deki turizm uzmanlarının ve bakanlık yetkililerinin yıllardır, “İspanyadaki örnekler gözümüzün önünde, göz göre göre onların hatasını yapmayız” demelerine karşın aynı hataları ‘göz göre göre’ yaptıkları iddia etmişti.

Gazete yazarı Thomas Wüpper'e göre, Türkiye'nin güttüğü tartışmalı turizm politikaları yüzünden ‘ucuzcu ülke’ imajının daha da derinleştiğini ve artık bu imajdan kurtulmasının çok zor olacağını yazmıştı bundan tam 15 sene önce…

Yazı şöyle devam ediyordu:

Alman yazar; ‘Ne pahasına olursa olsun’ zihniyetiyle, kışın odalarını sosyal problemleri engellemek amacıyla doldurmaya çalışan otellerin bu konuda en büyük hata kaynağı, kış aylarında odalarını kabul edilemez düşüklükteki fiyatlara pazarlamalarını, Türkiye'nin imaj probleminin başlıca kaynağı oluyor. Bunu tetikleyen etken de kontrolsüz büyüme. ‘Ucuzcu ülke’ imajından kurtulmak Türkler için artık zor olacak” diye devam etmişti.

Sizler de buna benzer yurt dışında yazılanları, hatta konuşmaları  defalarca okumuş, duymuşsunuzdur.

Biraz geçte olsa, şimdi çok uzun yıllar sonra bakanlığımız kendi içinde yeni anlayış ve üst lige çıkma doğrultusunda yapılanırken, yıllardır sektörümüzü aşağıya çeken tüm zincirleri kırarak, turizm sektörünün geleceği için ivedi olan çok boyutlu çözüm haritasında verimliliği merkeze koymak ve ‘Kısır Döngü’yü sektörün her kesiminden alıp atmak istiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir üst lige çıkma hareketinin startını Travel Turkey İzmir’de verirken, “Şimdi öz güvenli olma zamanı, bir üst lige çıkma zamanı. Türkiye olarak buna hazırız” dediğinde fuar alanında bir coşku oluşuyordu.

Hatırlarsınız önceki yıllarda fuar açılışlarında içi boş, gerçek piyasa şartlarından ve akışlarından çok uzak konuşmaları dinlemekten biz turizmcilere gına gelmişti.

Açıkçası sektörün direncini sağlamlaştıracak, tüm paydaşların uluslararası piyasa rekabeti içerisinde bireysel ve kurumsal ekonomik istikrarını ve kârlılığını sürdürebilir bir yapı içerisinde koruyacak projelerin dile getirilmesini beklemiştik çok uzun yıllar fuarların açılış toplantılarında...

Hatta her anlamda dağınıklığın, koordinasyonsuzluğun bir turizmci olarak acısını çekerken ülkemizin bütünsel tanıtımının tek sesliği ve en önemlisi turizm çalışanlarının eğitimi ile ilgili gerçek çözüm getiren projeleri dile getiren inandırıcı konuşmalara hasret kalmıştık…

Bakan Ersoy’un fuar alanında Türk turizminin özellikle 2020’lerden sonra  oluşacak dünya konjonktürü ve müşteri taleplerine uygun olarak fiyatlandırma ve kârlılık yönetimi için şimdiden proaktif bir çözüm sunmak için kolları sıvadığı enerjik konuşmasından zaten belli oluyordu.

Ersoy, gelişmeleri tesadüfe bırakmak ve sezonların arkasından ağıt yakmak istemiyor ve açık sözlülükle ilk defa bir bakan olarak tüm riskleri sektör adına üstüne alarak,  “Türkiye bundan sonra küçük hesapların peşinde değil, büyük hedeflerin peşinde. Hedeflerimizi büyük koyacağız, buna ulaşmak için gerekli altyapıya sahibiz. Bakın dünyanın en büyük havalimanı İstanbul'da hizmete girdi. Avrupa ile kıyaslandığında, Avrupa'nın ekonomi olarak, turizm potansiyeli olarak en büyük ülkesi, 7 yıldır İstanbul Havalimanı ile kıyaslanamayacak küçük bir havalimanının açılışını geciktiriyor. Türkiye olarak 3 buçuk yılda dünyanın en büyük havalimanını hizmete almaya başardık. Turizm açısından en önemli araçlardan biri olan ulaşımla ilgili elimizde THY gibi bir silah var. THY önümüzdeki yıllardan sonra her yıl filosuna 50 uçak katacak. Siparişleri verildi. Dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şu anda. Birkaç yıl içinde Avrupa'nın 1 numaralı havayolu haline gelecek” dediğinde büyük alkış alıyor.

Şimdi Ersoy’un konuşmasının ana hatlarını yeniden dinleyelim:

“Zihinler değişmeli”

“Altyapı ve ulaşım gibi sorunları çözdükten sonra artık otelciler ve diğer paydaşların gerekli öz güveni bulması ve hızlı yol alması gerektiğini vurgulayarak, aynı şeyleri tekrarlayıp farklı sonuçlar beklemek doğru değil.

Gelecek yıldan itibaren yeni adımlar atmamız gerekiyor. İlk başlamamız gereken yer de zihniyetin değişmesi. Yatırımcıları, patronları kastediyorum, otele ilk geldiklerinde genel müdüre sordukları ilk soru, 'Bugün doluluğumuz yüzde kaç?' oluyor. En büyük hatayı burada yapıyorsunuz. Yarından itibaren genel müdüre soracağınız ilk soru, 'Gecelik kişi başı gelir ne oldu?' olsun. Kişi başı geliri artırmazsak kaliteden, standarttan taviz vermeye devam ederiz. Bunu desteklemek için en önemli şey tanıtım. Tanıtımla, turizm geliştirmeyle ilgili yeni adım atıyoruz, turizm geliştirme fonu ile ilgili çalışmalarımız yakında tamamlanacak.

Tanıtım yapmadan turizmde bir yere gelemeyiz. Artık kendimizi başkasının küfesinde taşıtma alışkanlığından vazgeçmeliyiz. Herkes taşın altına elini koymalı. Bunu devletten beklememek lazım”  sözlerine hangi turizmci katılmayabilir?

Ersoy, esasında son dakikada Türk turizminin direksiyonunu sertçe sayı ve doluluklardan çok nitelikli turiste çeviriyor.

Bu bazı turizmci arkadaşlar için biraz çok sert geliyor, hemen olmaz diyenlere Ersoy sanki cevap verir gibi; “Nitelikli turiste, gelir odaklı gelirsiniz. Arkadaşlar siz maliyet odaklı turizm yaparsanız yine sonuç alamazsınız. Fiyat artırmak söylendiği kadar kolay bir iş değil. Önce maliyetlerinizi yukarı çekeceksiniz, önce verecek sonra alacaksınız. Aksi takdirde karşılıksız fiyat artışına girmek mümkün değil. Biz gerekli altyapıyı, oluşumu yapıyoruz. Turizm Geliştirme Fonu'yla ilgili özel sektörle gerekli görüşmelerimizi yılsonuna kadar tamamlayacağız. Yeni yıldan itibaren özel sektörle birlikte ortak kararlar alarak rakip gördüğümüz ülkelerin çok daha üzerinde bir performansla turizmimizi geliştirmeye devam edeceğiz”  diye sözlerine ekliyor.

Konuşmalar bittikten sonra Travel Turkey’deki stantları gezerken geleceği iyi okuyan ve piyasaları çok yakından takip eden Türk turizm sektörü temsilcileri ile bir araya geliyorum. Herkes geleceğe hazır, herkes çalışmak, kazanmak, kazandırmak hizmette güçlenmek ve marka olmak istiyor.

Ben şimdiden Türk turizminin değişim ve dönüşüm yılı olarak çok anılacak 2019’a sektörümüzün tüm paydaşlarının heyecanlı, hareketli ve olumlu beklentiler ile gireceğini hissediyorum.

Fuarda gezerken karşılaştığım Türkiye’nin her köşesinden gelen her segmente ürünü olan değişik 2,3,4,5 yıldızlı otelci arkadaşlarım ile yeni yılın taze enerjisinin sektörümüzde doğal bir sinerjiye dönüşmesini arzuluyoruz. Eski anlamsız dilden, notorik olumsuzluklardan kurtulmak istediğimizi karşılıklı olarak yeniden tekrarlıyoruz. Zaten güçlü ve üstün olan ürünlerimiz ile ilgili bakanlığın paradigma değişikliğinin ve üst lige çıkma hedeflerinin özellikle dış piyasalarda sınıflandırma, itibar ve fiyatlandırma çizelgesine yeni bir bakış ve kabul getireceğine inancımızı tazeliyoruz.

       

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU