Nasıl bir belediye başkanı istersiniz?


Yerel Gündem 21 bünyesinde hemen her ilimizde, hatta bazı ilçelerde bile kurulan Kent Konseyleri mevcut belediye başkanlarının emrinde birer birim halinde çalışıyorlar. Ancak, Türkiye’de sadece Antalya ve Mersin’de faaliyet gösteren Kent Konseyleri tamamen bağımsız hareket ederek, kent halkı adına fikir ve proje üretiyorlar…

Antalya Kent Konseyi’nin başkanlığını 2011 yılından bu yana, Türkiye’nin ilk kadın Kent Konseyi Başkanı olan Semanur Kurt yönetiyor. Kurt; biri 2 yıllık 3 üniversite bitirmiş, yüksek lisans yapmış bir bilim kadını. Konseyin 23 kişilik Yürütme Kurulu’nda akademisyenler, mimar- mühendisler, turizmciler, eğitimciler, muhtarlar, tıp insanları fahri olarak görev yapıyorlar. Hepsinin ortak paydası “Antalya sevgisi”

Hafta sonu Dostlar Platformu’nda konuğumuz olan Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Nasıl bir belediye başkanı istiyoruz?”un yanıtını verdi. İnsanın ister istemez, “İnşallah” diyesi geliyor.

Niye mi?

Belediye Başkanı, Şehr-ül Emin olarak adlandırılıyor. Yani şehrin emin adamı… Herkesin tanıdığı, bildiği, komşuluk, arkadaşlık ettiği, ona dokunduğu, sohbetini dinlediği, derdini anlatınca çare bulduğu, güvenilirliği nedeniyle her şeyini teslim edebileceği, hesabı-kitabı açık, verdiği sözleri her zaman tutan, tutamayacağı sözler vermeyen, siyasetten önce kentini ve o kenti oluşturan insanları bir tutan, herkesin belediye başkanı olan kişi akla geliyor. Daha birçok özellik sayılabilir ama ben Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt’un kriterlerini de çok tuttum:

“Bilgili, vizyon sahibi, kentli ve kentlilik bilincinde, ilkeli, çağdaş yerel yönetim anlayışına sahip, ulaşılabilir, erişilebilir, tutarlı, güvenilir, adaletli, üstten bakmayan, iletişime açık, içimizden biri, herkesin belediye başkanı…”

Bakınız, bütün bunları düşününce oyumuzun ne denli önemli olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. O nedenle bu haftanın sonunda öncelikle sandık başına mutlaka gitmeliyiz. Gitmeyenlerin gitmesini sağlamak adına onları ikna etmeliyiz. Ve bildiğimiz, tanıdığımız, güvendiğimiz, inandığımız, vizyon sahibi, bilgili-birikimli, Antalya’yı ve halkını seven adaylara, hangi partiden olduğuna bakmaksızın oyumuzu vermeliyiz.

Çünkü biz bu hafta sonu ülkemizi değil, kentimizi yönetecek sadece bu kentte yaşayanlara çağdaş bir yaşam ortamı sunacak emin adamları seçeceğiz…

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Erdoğan KÂHYA
Erdoğan KÂHYA
Antalya'nın Kâhyası
erdogan.kahya@antalyases.com.tr
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU