Antalya artık hata kaldırmaz!

 

Antalya artık mikro yaklaşımlar ile yoluna devam edemez!

Belediye seçimleri tamamlandı, başkanlar işinin başına geçti, makamına oturdu. Hepsine buradan başarılar dilerim. Allah yardımcıları olsun.

Şimdi yeni bir Antalya için hizmet yarışı başlıyor. Türk Rivierası’nda bahar, bayrağı yaza devrediyor. Ancak dünya piyasaları çok sıcak ve sinsi. Yarının cirolarını oluşturacak yapıların krokileri somutlaşmaya başlıyor. Tabii anlayan, hisseden gözler ancak şimdiden yarın için çizilenleri görebiliyor.

Antalya’ya rakip kentler tarım, turizm ve ticaret konseptlerini yenileyip, sadeleştirip güçlendiriyorlar. Akıllı kentliler yaşadıkları şehirlerin beklentilerine ve hedeflerine yeni başlıklar koyuyorlar. Büyüme yerine gelişme, ciro yerine net kâr, kalabalık yerine seçkin gruplar, büyük ve boş yerine küçük ve dolu, sezon yerine sürdürülebilirlik, akıllı kent yerine akıllı kentli…

Akıllı kentlilerin pusulası, akıllı hafif yatırımlar ile yüksek değer, kalıcı varlık, parlak gelecek yaratmak. Kalıcı ve sürdürülebilir bir yeni kent dizaynında tüm paydaşları ile aktif ve samimi, duygulu bir hassasiyet içinde bütünleşen ve büyüyen, büyüdükçe büyüleyen verimli yatırımlar için, kentlerin en akıllılarının akıl projeleri geliştirmesi için çok boyutlu, çok kademeli teşvikler ve destekler veriliyor. İş birlikleri teklif ediliyor.

Kıskançlık, yol kesme engel olma, adam kayırma mimimize ediliyor. Ahlak, edep, estetik ve liyakat kurallarına uyum, norm kazanıyor. Ve böylece yarının rüyasının resmini ortak akıl, üstün zekâ, derin tecrübe, geniş liyakat ile  ‘gelin çizelim’ çağrısı ile yeni bir belediyecilik yerleşiyor kentlere.

Hiç kimsenin hiçbir zaman af edemeyeceği Antalya Expo 2016 gibi milli varlık eriten yatırım projelerinin, zihniyet olarak tam karşına verimliliğin ön ölçümleri alınmış, işletmesel yazılımı sıkı dokunmuş projelerin ancak şehirleri zenginleştirebileceğini duyuyoruz akıllı kentlilerden. İstanbul’dan sonra ülkemizin en önemli dünya kenti Antalya.

Antalya, Türkiye’nin misafir odası olduğu kadar ülkemizin de en büyük ihracat ve itibar vitrini. Antalya’da iyi veya kötü olan her şey yabancı ziyaretçiler tarafından Türkiye’nin iş ve işletme bilgisi karnesine yazılıyor. Antalya’nın gerçek küresel notu ne?

Antalya nüfusunun sekiz katından fazla yabancı ziyaretçi çeken önemli bir dünya adresi. Antalya kelimenin tam anlamı ile olağanüstü bir yer. Ancak Antalya’da aynı zamanda olağanüstü çarpıklıklar, eksiklikler var! Dünyanın hiçbir destinasyonda 15 milyon turist çekip de, yüzde doksanın kenti görmeden gittiği başka bir yer yok. Antalya’nın ne gelen ziyaretçilerin profil grubundan haberi var ne de yaşam tarzından. Antalya, gidenin Antalya hakkında düşündüğünden bile bihaber.

Antalya’yı müşterisine, ziyaretçisine ilgisiz ve bilgisiz bıraktık.

Şimdi bazı arkadaşlar ile ilk defa bir araya gelip Antalya’nın müşteri, ziyaretçi iletişim merkezini kurulması için çalışmalar başlatabildik. Antalya’nın insanını, doğasını, sanatını, mutfağını kısacası kültürünü bilinçli ve duyarlı tam kullanamadığı hemen belli oluyor ziyarete gelenlere. Oysa Antalya’nın muazzam yetişmiş insan zenginliği, muhteşem çok boyutlu doğa yapısı ve rengârenk kadim kültürü ilgili kurumlardan sadece samimi, dürüst ilgi ve destek bekliyor.

Antalya’yı sevdiğini söyleyenlerin hiçbiri Antalya bir kent olarak, onların umduğu kadar sevmiyor. Antalya sizi nasıl sevsin?

“Antalya dünyanın en güzel kentidir” diyenlerin çoğunun katı blok beton çizimleri, şehri kamburlaştırdı. Her siyasi fırtına öncesi açılan imar affı şemsiyesi Antalya’nın yüzüne bir çirkin kalıcı çizgi daha attı. Ayrıca TÜRKONFED raporlarında da okuyabileceğiniz gibi “Çeşitli sebeplerle şehrin paydaşlarının beraber çalışma eksikliği, şehrin gelişmesi ve olası verimlilik artışları için en büyük engel oluyor. Bu aşamadan sonra şehrin paydaşlarının çizilen vizyon çerçevesinde, ürün tuzağını aşmak üzere belirlenen stratejilerle ortak harekete geçmenin önemli olacağı düşünülüyor.

” Bende o zaman beton binalar içinde küçük rüyalara teslim olmayalım, Antalya’da Antalya açılımı yapalım" diyorum. Zira gelecek beş yıl Antalya’nın geleceğini kalıcı olarak tayin edecek. Ya tıkır tıkır 12 ay çalışan, kazanan, kazandıran, yaşayan ve yaşatan bir Antalya ya da gittikçe betonlaşan, tek boyutlu müşteri profili ile piyasalara sıkıştırılan.  Sosyal, kültürel ve sanatsal gerçek dinamikler tarafından alkışlanmayan, sezonu dahi kısalan, beş altı ay para kazanan bir Antalya.

Değerli dostlar, Antalya artık hata kaldırmaz! Antalya sektörlerinin katma değerini artıracak şekilde ileri ve akıllı teknolojiler kullanarak dünya ile tam entegrasyon, uluslararası çok boyutlu takipçi kent iletişim ve PR seferberliği ışığı altında turizm, tarım ve ticaret  ürünlerini  QUALİTY ANTALYA vizyonunu Antalya’da yaşayan veya yüzün üstünde ülkeden misafir olarak gelen ziyaretçilere, misafirlerimize hissettirmeden yeni Antalya’yı yaratamayız  Antalya’nın turizm, tarım, ticaret sektöründeki katma değer artışı gerçek mücadelemiz olsun.

Gelin bir olalım canlıya, doğaya, tarihe, sanata, kültüre dost bir mutluluklar diyarı Antalya yaratalım.

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU