Amerikalı turizmcilerin Joe Biden umudu

Amerikalı turizmciler rahatladı. 

Telefonda konuştuğum Amerikalı meslektaşlarımın sesleri biraz dikkatli olmakla beraber umut dolu titreşime sahip.

“Bekliyoruz. umutluyuz!" 

ABD tarihinin en tartışmalı seçimlerinden birini yaşıyor. Nihai sonucu henüz bilmesek de, kazananın kim olduğunu söyleyebiliriz: 

Joe Biden!

Kendini şu saatlerde kazanan olarak ilan edemese de, artık bugün her şey belli olacak. 

Turizmciler sabırsızlıkla neticeyi bekliyorlar: Zira, ülkenin en önemli sektörlerinin başında seyahat endüstrisi geliyor; toplamda direk ve dolaylı olarak 15.7 milyon iş yerini destekliyor ve 2.5 trilyon dolarlık bir ekonomik değer üretiyor.

Amerikalı turizmciler içinde büyük bir umut haline dönüşen Biden Amerikalılara iki önemli söz verdi: Acı bir şekilde bölünmüş bir milleti birleştirmek ve hemen korona vakalarını ülkede kontrol altına almak. 

Ayrıca dünyanın her köşesinden gelen vize sahibi işçiler ve öğrenciler Biden’nin kazanmasını istiyorlar.

Onlar için yeni Amerika başkanının kim olacağı çok önemli, zira yeni başkan çalışanların iş güvenliğini ve Amerika Birleşik Devletleri'nde okuyan yabancılara uygulanan göç kısıtlamalarını doğrudan etkileyecek bir faktör. 

Amerika’da Asyalılara karşı gelişen nefret ürkütücü hale gelmişti: 

Bunun da ötesinde, Başkan Donald Trump'ın koronavirüsü devamlı "Çin virüsü" olarak etiketlemesiyle Asyalılara karşı şiddet içeren nefret suçları arttırmıştı. Müslüman ülke ve toplumlara karşıda son derece tutarsız bir siyaset ve değişken günlük gel-git yaklaşımlar sergileyen Trump, başkanlığı boyunca ABD göçmenlik politikalarında agresif değişiklikler yaptı. Trump yönetimi istihdama dayalı göçü önemli ölçüde kısıtladı ve öğrenci vizesine yeni kısıtlamalar getirdi. Sonuç olarak, birçok yabancı öğrenci ABD'den ayrıldı. 

Önemli sayıda turist son yıllarda Amerika Birleşik Devletlerine gitmemeyi yeğledi: 

Turizm endüstrisi için, kötü haberler genellikle arka arkaya geldiğini hatırlarsak; silahlı kişilerin onlarca insanı öldürmesi ve değişik yerlerde devamlı vuku bulan silahlı saldırılar bazı hükümetler vatandaşlarını Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat konusunda uyarmasına sebeb olmuştu. El Paso saldırısı bir iç terör eylemi olarak sınıflandırıldı ve aranan silahlı kişilerin özellikle Meksikalıları hedef aldığını söylenmişti. 

Amerikan rüyası kaybolunca turist sayıları inişe geçti:

·         Silahlı şiddetin artması

·         doların diğer ülke paraları karşısında keskin bir şekilde değer kazanması

·         Trump yönetiminin ABD'nin en yakın müttefiklerinden bazılarıyla devamlı çekişmeli ilişkileri 

·         Çin ile ticaret savaşının alevlenmesi

·         özellikle üst segment Çin vatandaşlarının ABD'ye gelmemesi

ülkenin turizm sektörüne darbe vurmuştu. 

Amerikan turizminde Trump Çöküşü 

Amerikan turizmcilerine göre Trump milliyetçiliği ve onun politika ve retorikteki tezahürü sektörü gerçekten olumsuz etkiledi ve tüm bu sebebler Amerikan turizm sektöründe "Trump çöküşü” olarak bir adlandırmaya yol açtı.

Dahada kötüsü ilk defa yüksek sayıda uluslararası turistlerin Amerika'yı ziyaret etmelerini etik bulmadıklarıda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştı.

Turizm sayıları düşünce, işsizlik hemen tırmanışa geçti.

ABD Seyahat Derneği'ne göre, ülke 2015 pazar payını elinde tutsaydı, 2018'de yurt dışından 14 milyon daha fazla ziyaretçi ve 59.4 milyar dolar ek turizm harcaması alacaktı. Buda 120,000 daha fazla Amerikada iş yeri yaratacaktı. Bu sayılar 2019 için bir kat saha yüksek olarak hesaplanabilir. 

Ticaret Bakanlığı Ulusal Seyahat ve Turizm Ofisi'nin rakamlarına bakacak olursak 2018'de yaklaşık 80 milyon yabancı Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etti. Bununla birlikte, ABD Seyahat Birliği'ne göre, Amerika'nın uluslararası seyahat pazarındaki payı 2015'teki yüzde 13.7'den 2018'de yüzde 11.7'ye düştü,

Trump yönetimi Amerikan turizm sektörüne 2006'dan bu yana en düşük turist sayısını sağladı.

2019 yılının rakamları henüz açıklanmadı, 2020 yılı tüm dünyada olduğu gibi uluslararası turizm ve seyahat sektörü için tamamı ile berbat bir yıkım ve çöküş yılı olmaya devam ediyor.

Dünya artık turizmsiz dönmüyor, dönemiyor!

Bakalım 2021 yılına hangi Amerikan başkanı ile gireceğiz?

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU