Ak Parti’de yerel seçim startı

 

Ak Parti’nin çiçeği burnunda İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, seçildikten sonra ilk kez basının karşısına çıktı, samimiyetle soruları cevaplandırdı. 2019 martında yapılacak yerel seçimlerin startını bile verdi.

Tecrübeli bir siyasetçi buldum karşımda,

Babasını; siyaseten geçmiş, boynuz-kulak hikayesi…

2002 yılından beri, babası rahmetli Hamza Taş’ın il başkanlığı dönemini de kapsayan Ak Parti’nin başarılı seçim sonuçlarını özetledikten sonra, kurumsal yapı, parti disiplini, alınan kararlara uyum başta olmak üzere bu işi nasıl başardıklarını dile getirdi.

Başkanlığa seçildikten hemen sonra baskın seçim kararı ile karşı karşıya kalan İbrahim Ethem Taş, bu nedenle basınla daha önce bir araya gelemeyişinin sebebini anlattı, bu arada basın mensupları karşısında rahatlığı ile hemen dikkati çekti. Sorulara verdiği detaylı cevapları ile kısa sürede koltuğunun hakkını verdiğini de gösterdi.

Hedefi 19 ilçe

Antalya’nın şu anda 12 ilçesinde Ak Partili belediye başkanlarının görev yaptığını, son seçimde ise 17 ilçede birinci parti çıktıklarını anlatan Taş, gözünü ikinci durumda oldukları Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerine dikmiş. Bunun hesaplarını da yapmış, örneğin Muratpaşa’da 25 bin CHP’liyi kendi saflarına çekebilirlerse seçimi çantada keklik görüyor. 25 bin dönüş, 50 bin oy anlamı taşıyor. Konyaaltı için ise, “Başkan Böcek ilk seçimi kazandığında ANAP adayı idi. Yani merkez sağdan seçildi. Biz de öyleyiz. Neden olmasın” diyerek espri yaptı.

Şu andaki Ak Partili ilçe Belediye Başkanları’ndan memnun olduklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’den daha çok memnun olduklarını ifade ederken de önümüzdeki seçimlerde bu kadro ile seçime gireceklerinin işaretini verdi.

Bakanlık formülünde istifa

Seçim sürecinde en çok çalışan iki kişinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in olduğunu dile getiren ve bir soru üzerine Çavuşoğlu’nun Kabinede büyük ihtimalle; AB Bakanlığı ile birleştirilen Dışişleri Bakanlığı görevine yeniden geleceğini, Yasa gereği de bunun vekillikten istifa ile mümkün olacağını anlattı.

Aslında Ak Parti’de, Bakanlar Kurulu’nun parlamento dışından Cumhurbaşkanı’nın atayacağı kişilerden oluşması gerekirken, mevcut Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyelerinin vekil adayı olmasına son dakikada karar veren Erdoğan’ın bu kararı listeleri güçlendirmek adına yaptığını herkes biliyor. Ancak seçimlerde 295’de kalan Ak Parti’de Bakanlar Kuruluna atanacak ismin de istifasını istemek pek akıllıca değil. Bu nedenle kabine için zaten 301 bulunamadığına göre “295 ile 290 veya 92 arasında pek fark yok”diyerek, Yıldırım, Çavuşoğlu ve Albayrak gibi isimler istifa edebilirler.

Dışarıdan yapılacak atamalar konusunda da Antalya’nın ikinci bir bakanlık şansı olabilir mi? O’nu sadece Cumhurbaşkanı bilir. Ancak İl Başkanı Taş’a göre, Bakanlar Kurulu çok sürpriz isimlerden oluşacak. Kurul üyeleri dışarıda olacağı için örneğin ekonominin içinde olan bir STK temsilcisi ekonominin başına, Kültür Bakanlığı’na bir sanatçı, Turizm Bakanlığı’na tecrübeli bir turizmci gelebilir.

Bekleyip göreceğiz. Şunun şurasında 10 Temmuz’a ne kaldı ki…

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Erdoğan KÂHYA
Erdoğan KÂHYA
Antalya'nın Kâhyası
erdogan.kahya@antalyases.com.tr
SÜPERLİG PUAN DURUMU