TEAMDER, turizm duayeni Hüseyin Baraner'i konuk etti

TEAMDER, turizm duayeni Hüseyin Baraner'i konuk etti

 

Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi Derneği (TEAMDER), dün gerçekleşen ve son yıllarda dünyadaki siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeler ışığında Antalya’nın gelecek 10 yılının tartışıldığı toplantısında, turizmci Hüseyin Baraner’i konuk etti. Baraner konuşmacı olarak katıldığı toplantıda önemli tespitlerini paylaştı.

 

Toplumsal Ekonomik Araştırmalar Merkezi Derneği (TEAMDER) tarafından düzenlenen ve Double Tree By Hilton Oteli’nin toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, TEAMDER Başkanı Prof. Dr. İlhan Gölbaşı, Onursal Başkan Ali Yılmaz, Güç Birliği Platformu Başkanı Canan Tungar ve TEAMDER yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Turizmci Hüseyin Baraner, dünyanın tam anlamıyla sert bir şekilde kabuk değiştirdiğini, bu durumu anlamayan toplumların ve ticari dinamiklerin ise çok büyük şekilde zarar görebileceklerini belirtti. Antalya’ya bakıldığı zaman her anlamda konseptsiz ve darmadağın bir şehir olduğunu ileri süren Baraner, Antalya dendiği zaman her kıyafetin giydirilebildiğini fakat hiçbir kıyafetin Antalya’nın olmadığını söyledi. Antalya’nın özgün bir kent olmadığını ve onun yaratılamadığını öne süren Baraner, Antalya’nın çok geniş bir tarihi ve markaları olmasına ve dünyada olağanüstü kabul gören tüm donelere binlerce yıl sahip olmasına rağmen Antalya diye sorulduğu zaman insanların yüzde 75, ‘otel dolu’ yani otelleri iyi olan bir şehir olduğunu söylediklerinin altını çizdi. Baraner, “Daha ne var diye sorduğumuz da ise hemen ikincisi gelmiyor. Bunu tanıyanlar hem valimize hem de belediye başkanımıza iletirlerse çok memnun olurum. Bu konu çok ciddi, Antalya ekonomisini bugünkü anlayış içerisinde güçlendirecek çalışmalar yapmamız lazım ki, o çalışmaların olmadığını görüyoruz. Bu kadar yatırım yapılmış bir kentin tam göbeğindeyiz. Gerçekleri görmek mecburiyetindeyiz. Antalya’ya baktığımız zaman ilk gördüğümüz şey gerçekten çok güçlü, dinamik, her hizmeti verebilecek, eğer eğitilirse, eğer akıllı yatırımlarla daha iyi bir düzeye çekilebilirse dünyanın en önemli hizmet sektörü vadisi olabilir burası. Bir ‘Silikon Vadisi’ olabilir. Onlar teknolojiyi geliştirirken biz dünyadaki insana verilen hizmet sektörünü aynı anlayışla günlük ama çok boyutlu, birbiriyle de iç içe rekabet eden araştırma grupları ile dünya çapında bir markaya getirebiliriz. Antalya marka olursa, Antalya’nın içindeki her şey marka demektir. Hizmet sektöründe çok iddialı olabilirsek ve dünya insanlarına, Antalya merkezli olarak hizmet sektörüne her gün, her yıl ve her sezon ayrı bir güzellik, ayrı bir güven ve güvence eklendiğini hissettirirsek, her yıl ayrı bir heyecan verecektir” dedi.

 

 “TURİZM KONSEPTİ YOK, GÖSTERİŞLİ OTELLER VAR!”

Antalya’nın ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmelerin ışığında çok yeni kararlar alması gerektiğini söyleyen Turizmci Hüseyin Baraner, Turist sözünün tamamen yanlış bir ifade edildiğini belirtti. Turistin hepsini tek bir yapı ve profil olarak görmenin son derece zararlı olduğunun ifade eden Baraner, Antalya’nın bunu halen yapmaya devam ettiği tespitinde bulundu. Antalya’nın ileriye yönelik iki konuda atacağı akıllı adımlarla bir şansının olduğunu söyleyen Baraner sözlerine şöyle devam etti: “Birincisi, başta Avrupa olmak üzere dünya hızlıca yaşlanıyor. İleri yaşlı giderleri, özellikle Avrupa’da savunma giderlerinin üstüne çıktı. Buradan Antalyalılara bir çağrım olacak. Avrupa Birliği’nde 580 milyon insan yaşıyor. Bu 30 yıl sonra 520 milyona iniyor. Yalnız şu an bile her üç kişiden biri emekli, yani her halükarda 150 milyonun üstünde bir insan günlük yaşamını, soğuk ülkelerde dar, küçük konutlarda geçirmek durumunda. Yani orada da emeklilik paranız yoksa acımasız bir duruma sokabiliyor. Bu konuda çok ciddi arayışlar var. O, 150 milyon Avrupalı emeklinin şu an 30 milyon kişisi içi yaşam dolu unsurlar talep ediyor. Çünkü bu grupta aynı Türkiye’de olduğu gibi oranın ekonomik durumuna orantısal olarak durumu kötü olanlar ve orta halli olanlar da var. Aşağı yukarı 30 milyona denk gelen, Türkiye’de her istediğini alabilecek ve kendisini de son 20 yıllık süreçte ödüllendirmek isteyen muhteşem bir kitle var. Antalya’nın bahsettiğimiz bu insanlara açık bir çağrı yapması lazım. Mesela Avrupa’nın 5-6 aylık kış döneminde, Avrupa’nın ileri yaşlıları için buluşma noktası yapılmalı. Afyon’un termali ile Antalya’nın denizi ve manzarasıyla birleştirilmeli. Antalya turizmci fakiri, otelci zengini bir kenttir. Burada hiç turizm konsepti yok, burada dünyanın en gösterişli otel konseptleri var.”

 

“BU ŞEHİRİ RANT ZEHİRLEDİ”

Yaşlı turizmi konusuna açıklık getirdikten sonra bunun tam karşısında dünyayı gezen bazı insanların düşüncesinin tam tersine, çok klas, elit, duygulu, çok hassas ve çok düşünen gençlerin de dünya üzerinde var olduğunu söyleyen Turizmci Hüseyin Baraner, bu gençlerin hiçbir şeyin etkisi altında kalmadıklarını sözlerine ekledi. Bahsi geçen bu gençler kendi inandıklarını, kendi gördüklerini, kendi değer yargıları içerisindeki puanlamalar sonucunda öne çıkan ülkelere ve ürünlere yöneldiklerini vurgulayan Baraner, şu an Antalya’nın neredeyse hiç genç turist almadığı konusuna dikkat çekti. Yarını oluşturacak genç dinamiklerin hiçbirinin Türkiye ile ilgisinin olmadığını belirten Baraner, “Siyasetimiz ve söylemlerimiz, yaklaşımlarımız hoşlarına gitmiyor. Bizden bir ışık, sanat transferi yok dünyaya. Genç insanları etkileyen sanatsal bir kıpırdama yok. Öncelikle bunları değiştirmemiz lazım. Bakın sanat ve kültür olamadan hiçbir yer istediği konuma ulaşamaz. Sanatçı ve kültür şehri dengeliyor ve ahenk sağlıyor. Bir kentte sanat ve kültür kentin içine girmediyse o kentte ahenk olmaz. Sanattır esasında kentin emniyet müdürlüğünü yapan, iyi anlamda zihniyetin iyi yaşamın mahalle bekçisidir sanatçı, sokak bekçisidir. Bunu yaşatmadığınız zaman insanlar birbirine girer. Sanat büyük yapışkandır. İşte biz bunu anlamadık ve anlatamıyoruz. Birileri geliyor bir sürü dalavereyle bir otel kurmuş beyefendi oluyor. Nerden bu parayı getirdiği kazandığı belli değil. Bu şehri rant zehirledi. 1978 yılından bu güne kadar Antalya’yı en çok ağzına alan adamların Antalya’ya hiçbir faydası olmadı. Çünkü biraz gözü ve duygusu olan bir insan sokağa çıktığı zaman bu şehirden neler alındığı görülüyor. Dolayısıyla bunları herkesin bilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

“TİCARİ ANLAMDA SÖMÜRÜ VAR”

Dünyadaki tüm siyasi gelişmelere bakarak çok tehlikeli bir dönemece girildiğini ileri süren Turizmci Hüseyin Baraner, bu süreçte bir takım siyasi ve sosyal sorunların olduğuna değindi. Bunların yanında bir de doğa ve iklim faciasıyla da karşı karşıya olunduğunu belirten Baraner, dünya ekonomisinin ise şu an en tutarsız, en saygısız ve en çıkarcı süreçten geçtiğini söyledi. Ticari anlamda çok büyük bir sömürünün var olduğunu öne süren ve bu sömürünün turizmde de olduğunu belirten Baraner sözlerine şöyle devam etti: “Odalarımızın çoğu hiç Türkiye’de vergi ödemeyen, faaliyet noktası tam belli olmayan dinamikler tarafından pazarlanıyor. Bunların şimdi yeniden mercek altına alındığı bir devirdeyiz. Bunlar yerelde vergi verir, kazandırır ve istihdam sağlar hale dönüştürülmediği müddetçe, bir zehir ve lokalde ticari savaşlara sebep olabilir. Bütün hizmet alanını tek noktada öldürüyor. Sosyal durumda ise Türkiye’nin şöyle bir problemi var: Haklı veya haksız Türkiye son 20 yılda çok sert sözlerle siyaset yaptı ve bu sert sözler, iletişim mekanizmalarımız olmadığı için algı operasyonu içerisinde halka indirildi. Avrupa’da özellikle düşünen toplumlarla daha fazla bilinçli, akıllı ve donanımlı olarak bir arada olmamız lazım. Bu da sadece sivil toplum kuruluşları ile olur. Lakin bunu yapacak iletişim ağını kuracak kimse yok. İletişim, bağlantı özürlü ve bol binalı bir Antalya kurduk. Betonun dışında dünyaya hiçbir şey veremiyoruz. Sosyal konuda özellikle gençlerimizin dünyayla iletişime geçmesi Toroslar’ın daha üstünden dünyaya bakabilmeleri Antalya ekonomisinin de ufkunu açacaktır. Sosyal sermayeye oynamayan toplumlar kaybediyor. En zayıf olduğumuz konu sosyal sermaye ilişkimiz, girişimimiz yok ve vücut olarak büyüdükçe kafa olarak küçülüyoruz. Bu anlayışta verimliliğimizde son derece tehlike arz ediyor. Yediğimiz içtiğimiz kadar, verimlilikte toplumumuza geri dönüş yapamıyoruz. Çok az üretiyoruz. Bazılarımızın üretme şansıda azaldı. Bizim ürettiklerimizi almayan bir pazar var. Antalya’nın Avrupalı yaşlılara ve dünya gençlerine ‘genç keşfediciler’ diye bir davet çıkartarak Antalya’nın önemli yerlerini ve kültürlerini anlamaları için dostane bir davet çıkarması lazım.”

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

AHMET DÖKDÖK
HABER YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin