'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Büyük Ödülü' Antalya'nın

'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Büyük Ödülü' Antalya'nın

 

ANTALYA - Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen 2018 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda en büyük ödül Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne verildi.

TKB tarafından düzenlenen 2018 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması sonuçları açıklandı. Jüri 36 belediyeden 36 uygulama , 24'ü de proje dalında olmak üzere 60 projeyi değerlendirdi. Jüri, Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nün yanı sıra, 2 jüri özel ödülü, 6 proje, 6 uygulama ve 6 adet korumada süreklilik ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Tarihi Kentler Birliği'nin ''Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü''  Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ''Antalya Nekropol Alanı Kültür ve Ticaret Merkezi Projesi''ndeki başarılı çalışması nedeniyle verildi.

Ödülün veriliş nedeni ise şöyle açıklandı.

''Antalya Büyükşehir Belediyesi; arkeolojik miras alanının yaratıcı ve çağdaş çözümlerle, kent hayatının içinde etkin kılındığı tasarımları, kentin bütüncül gelişim sistematiğini tamamlayan koruma senaryoları, kültür üretiminin özgün bir işlevlendirme modeli vasıtasıyla sürdürüldüğü programları ve koruma-gelişim dengesinin başarılı biçimde kurulduğu, kent merkezinin ekonomik ve sosyal canlılığını destekleyen koruma anlayışları nedeniyle 2018 yılı Metin Sözen Koruma Büyük Ödülüne layık görülmüştür.''

Özendirme yarışmasına ait ödüller 6-8 Kasım 2019 tarihinde Antalya’da Nazım Hikmet Kongre Merkezi'nde, Tarihi Kentler Birliği desteği ve ÇEKÜL Vakfı İşbirliği ile düzenlenen YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı'nda belediye başkanlarına verilecek.

YAPEX Restorasyon Koruma ve Kültür Mirası Fuarı'nın bu yıl ki ana teması Kültür Öncelikli Yönetim  olarak belirlendi.

Program şöyle:

6 Kasım 2019 Çarşamba günü açılacak YAPEX İş Platformu'n

10:00 - Fuarın ziyarete açılışı (Antalya-Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi)

10:30-13:00 ÇEKÜL Akademi “Bütüncül Koruma Sürecinde Kentsel Mirasın Yönetimi; Muratpaşa Örneği”

11:00-12:00 Açılış Konuşmaları

12:00- TKB 2017 Özendirme Yarışması Sergisi Açılışı

7 Kasım 2019, Perşembe

10:00-17:00- “Geleneksel Kent Dokusunda Kent Estetiği Çalıştayı” Antalya Kent  Konseyi – Şehir Plancıları Odası

8 Kasım 2019, Cuma

12.30 - 13.00 - ÇEKÜL Akademi Alanda Eğitim Programı Sertifika Töreni

 13:30 - 14:00 - Çok Sesli, Çok Dilli Anadolu Ezgileri Konseri YCHORUS Vokal Topluluğu

14:00 -16:00 – Tarihi Kentler Birliği 2018 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve  Uygulamalarını Özendirme Yarışması Ödülleri Töreni

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

AHMET DÖKDÖK

Görsel Yönetmen

BİRSEN AHSEN ŞAK
HABER YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin