Şu Cuma Pazarı meselesi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, gerçek bir sosyal demokrattır. Kendisini CHP’nin il başkanlığı döneminden beri yakından tanıyorum.

Halkın yanında, gücü yettiğince sorunlara çözüm arayan ve üreten, sosyal belediyecilik dendiğinde tartışmasız başarılı bir belediye başkanıdır. Bir de çocuk eğitimine çok önem ve değer verir. Her ortamda söylediğim, kaynağının da Ümit Uysal olduğunu dile getirdiğim çocuk eğitimi konusundaki “Bir çocuğu, topluma yararlı birey olarak yetiştirmek istiyorsanız, ilkokul çağlarında en az bir müzik aleti çalmasını, bir spor dalında amatörce çalışmasını ve bir de klasiklerden bir kitap okumasını sağlayın” sözlerinin de hep arkasındayım.

Bir de şu özelliğini anlatmadan geçemeyeceğim. Ümit Uysal, aracıyı ve torpili sevmez. Muratpaşa Belediyesi ile ilgili bir işiniz varsa, devreye bir aracı sokmayın. İşiniz için Turunç Masa’ya başvurmanız yeterli. Kararları verirken çok ince eleyip, sık dokuma huyu da vardır, son olarak da güven meselesi. Güvenini kazanmak için sizin de niyetinizi ortaya koymanız lazım, sonrası gerçek bir dosttur.

Şimdi nereden geldik buraya?

Anlatacağımız konu Cuma Pazarı meselesiydi. Cuma Pazarı’nın kaldırılması meselesi daha doğrusu. Pazarcılar Odası ve burada satış yapan pazarcıların büyük bölümü bu karara karşı çıkıyor. Sebepleri de var; Müşteri potansiyeli oldukça fazla, kent merkezinde yılların alışkanlığı söz konusu. Nostaljik bir Pazar yeri, turisti, yerlisi yabancısı Cuma Pazarı alışkanlığı ile alışverişini buradan yapıyor. Üstelik ben de çok yakın oturduğum için her Cuma pazardayım. Ben yakınlık yanında Cuma Pazarı’nı hem ucuz hem kaliteli ürünler satıldığı için tercih ediyorum.

Tabii ki; bu hali ile “Cuma Pazarı” için çok modern diyemeyiz. Başkan Uysal’da bu nedenle pazarın yerini değiştirmek istiyor. Bölgede kapalı Pazar yapılacak yer de olmadığı için, pazarı ikiye bölmek gibi bir projesi var.

Bence Cuma Pazar bu hali ile küçültülerek yerinde kalmalı. Muratpaşa Camii’nin karşı sokağının boydan boya Pazar yeri olması ve pazarcı esnafı stantlarının daha düzgün hale getirilerek, sadece yaş sebze ve meyveye tahsis edilmesi, giyim-kuşam işinin buradan Çarşamba Pazarı’na nakledilmesi “daha doğru olacaktır” diye düşünüyorum.

Böylece sosyal belediyemiz, denetim işini de gerçekleştirirse halkımızın ucuz ve kaliteli Pazar ihtiyacını giderecektir. Pazar esnafının bu konunun bir daha gözden geçirilmesi arzusunu da böylece yerine getirmiş oluyorum.

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Erdoğan KÂHYA
Erdoğan KÂHYA
Antalya'nın Kâhyası
erdogan.kahya@antalyases.com.tr
SÜPERLİG PUAN DURUMU