Putin Mısır’da, uçuş yasaklarını kaldırılacak mı?

 

 

Mısır'a gelen Rus güvenlik müfettişleri sadece havaalanlarını değil, aynı zamanda turistik bölgelerdeki güvenliği de kontrol etmeye başlaması Mısırlı meslektaşlarımızı umutlandırdı.

Mısırlı siyasetçiler ve otelciler artık Rusya’dan kesin karar bekliyorlar.

“Yorulduk, bugüne kadar sayısız kontrolden geçtik, charter olmasa da düzenli uçak bağlantılarının açılmasını bekliyoruz” diyerek Putin’in Mısır ziyaretine bağladıkları yüksek beklentilerini ifade ediyorlar.

Mısırlı turizmciler karamsarlık ve ’büyük umut‘ arasında gidip geliyorlar.

Rusya, Kızıl Deniz arasındaki charter uçuş faaliyetlerini yeniden başlatabilmek için seferber olan turizmciler Putin’den bir müjde bekliyorlar.

Salgın nedeniyle Mısır, diğer ülkeler gibi Avrupa'dan turist akışını önemli bir sayıda kaybetti. Şimdi Belarus, Ukrayna Kazakistan, Moldova, Romanya ve Sırbistan'dan turistler ülkenin Kızıldeniz'deki tatil beldelerine gelselerde, bu hareketlilik Şarm El-Şeyh ve Hurghada ekonomisini kurtarmaya yetmiyor.

Güney Sinai Turizm Yatırımcıları Derneği'ne göre, Sharm el Sheikh otelleri yüzde 70'e varan konaklama indirimleri ile piyasalarda müşteri arıyor.

Zamanında otellerde bir tek yatağın bile kalmadığı yılbaşı tatilinde Güney Sina beldesindeki otellerin maksimum doluluk oranı bu yıl yüzde 30'u bile geçemedi. Hem de promosyon fiyatları uygulanmasına rağmen.

Ruslar geri dönmeden Şarm ve Hurghada’da hesaplar tutmuyor.

Belki Nisan 2021'den itibaren tek tük Avrupa’dan uçaklar inebilir. Aynı tarihlerde başta Türkiye olmak üzere diğer Akdeniz ülkelerinin rekabeti başlıyor. Bu durumda Mısır yüksek charter fiyatlarından dolayı Avrupa’daki kaynak pazarlarda yaz aylarında rekabette zorlanıyor.

Ancak, herkesin bilmesi gerekir: Yakın bir tarihte bir şekilde Rusların Güney Sinai yarımadasına geri dönmesi, Akdeniz çanağındaki rekabette dengeleri yeniden değiştirecek.

Antalya’da mutlaka etkilenecek!

Biz bu durumda Antalya, Bodrum gibi destinasyonlarımızı Korona sonrası ’sağlıklı, temiz, hijyenik, güvenli turizm diyarları’ arayanlar, ‘beton ve plastikten kaçanlar’ için ‘yeşil dönüşüm’ zihniyeti ile yeniden dizayn ve upgrade ederek güçlendirebiliriz.

Sektörümüzün Güvenli Turizm 2020 başarısı ve performansı umut veriyor.

Bu konuda dahada ileri giderek sentetik iç donanım ve janjanlı mobilyalar ve uçuk tasarımlar uzaklaşmalıyız. Daha çok ağaç, yeşillik, bitki ve çiçek ile geleceğimiz koruma altına almak mecburiyetine girdiğimiz evrenin ilk günlerindeyiz.

Belki Türkiye’ye gelen her turisti bir lale ile karşılarız.

Musırlılar kendi yollarını ve geleceklerini kendileri inşa edecekler. Bizde olmayan onlarda var; onlarda olmayan bizde var.

Ancak dikkat!

Türk turizminde pek başarılı olamayan küresel yatırımcılar Kızıldeniz’e dönebilirler.

Arapların İsrail ile sergiledikleri beklenmedik yakınlaşma ve Suudi Arabistan’ın batısındaki Kızıldeniz kıyılarında vizesiz seyahat edilebilecek 50 adada 'yarı özerk' tatil beldeleri kurmayı planlaması bölgeyi başka bir cazibe kazandırıyor.

NEOM adı altında Şarm’ın karşı yakasında inşaasına başlanan Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın öncülük ettiği 'Vizyon 2030' adlı plan kapsamındaki proje, ülkenin sahil şeridinde, yaklaşık 200 km boyunca inşa edilecek ve dünya turizmini yeniden yazılacağının idda edildiği yeni tarz turizm ve spor kenti olarak tüm Kızıldeniz sahillerinin piyasa önemini ve değerini artıracak.

15 yıldır takip ettiğim TUI’nin ortağı Rus milyarder Mordashow TUI Russia olarak kurduğu ve Rus müşteriye yönelik bir hizmet anlayışı ile piyasalara giren Sun&Fun otelleri için Mısır’da çok uygun imkanlar bulabilir.

Kızıldeniz’in turizm potansiyeli çok yüksek

İklim 12 ay uygun. Yeni otel inşaatları için alan çok. Tecrübe ve knowhow biraz da Türk yöneticiler sayesinde arttı.

Rixos Premium Seagate Sharm El Sheikh ve Rixos Sharm El Sheikh‘i bu çok zor piyasa şartlarında başarılı bir şekilde yöneten ve Şarm turizmini önemli yenikler ile tanıştıran Antalyalı turizmci Erkan Yıldırım’ın Mısır’daki lakabı.

‘TTM‘

“The Tourism Magician”

Erkan Yıldırım’ı Mısırlı otelciler aralarında böyle adlandırıyorlar.

Misir turizmine dinamizm ve inovasyon getiren Türk Ceo olarak bahsediliyorlar.

Mısırlılar turizmde önce Türkiye’ye bakarlar.

Bizim girişkenliğimizi. çalışkanlığımızı ve vizyonumuzu takdir ederler.

Piyasalardan sinyal bekleyen Mısırlı otelciler Rusların taptığı Belek turizmini konsept olarak zaten uzun yıllar önce birebir kopyalamaya başlamışlardı. Şimdi - eğer beklenen müjde gelirse - Belek konseptini daha da geliştirecekler.

Dünyada iyi olan her ürün kopyalanır

Mısırlı otelci tanıdıklarım, en çok Rixos’lardan ve Maxx Royal’lerden etkilendiklerini dile getiriyorlar.

Dubai ve Antalya’nın tam ortasındayız. Dubai uçuk ve pahalı, Belek daha sürdürebilir ve aile turizmi konsepti ile bir kaç adım önde.

Biz, büyük su kaydıraklarını ilk defa Antalya’da tanıdık ve hayran olduk!

“Ruslar sadece gelsin, turizmde sunulacak ne kadar yenilik varsa, biz bu konseptleri Rus müşterilerimiz için uygulamaya hazırız“ dediklerinde içlerindeki birikmiş yatırım ve işletme heyacanını ve enerjisini hemen hissediyorsunuz.

Özellikle soğuk kış aylarında Sinai bölgesi düşük ve orta fiyat segmentinde St. Petersburg ve Moskova gibi ana kaynak pazarlar için iklimi uygun en yakın destinasyon olması bir çok yatırımcıyı heyecanlandırıyor. Çok sayıda yeni otel projesi ve upgrade renovasyon projeleri Mısırlı dostların çekmecesinde hazır bekliyor.

Putin start düdüğü’nü çaldığı ilk dakikadan itibaren Kızıldeniz destinasyonları çılgın iyileştirme ve yenileme çalışmalarına başlayacaklar.

Telefonda konuştuğum Şarmlı otelci arkadaşlarım 21/22 kış sezonu için büyük umut taşıyorlar.

Neden olmasın?

Putin Mısır’ı ziyaret edecek ve mutlaka charter uçuşları ile ilgili bir çözümden bahsedecek, tam olmasada belki bir ara çözüm bile bizi ihya eder ve yeniden toparlanabiliriz. Ayrıca Almanya, İtalya ve İngiltere gibi Avrupa’nın çekirdek ülkelerinde aşı sayedinde Korona bu yaz kontrol altına alınacak, bu da bizim uzun yıllar sonra yeniden kârlı günlere dönüşümüze ayrı bir katkı sağlayacak“ diyorlar.

2015’te düşürülen Rus charter uçağından önce Mısır Kızıldeniz'ine yılda 3 milyona yakın Rus turist geliyordu.

Mısırlı uzman turizmci dostlar, “eğer, o talihsiz kaza olmasaydı, bu sayı şimdi 5 milyonu aşmıştı!” diye idda ediyorlar.

Mısırlı dostları dinliyorum.

“Geçen son beş yılda Mısır’dan mecburen kopan Ruslar kış aylarında Ruslar Tayland, Vietnam ve BAE ülkelerine yöneldiler, ancak çoğunun sevdası Şarm’da, Hurghada’da. Bizim için Rus piyasalarına dönüş çok hızlı olacak.

Ah. Putin beklediğimiz o müjdeyi bir verse!

Gerisini biz getiririz!

Rusların bu güne kadar hiç yaşamadığı tanıtım ve etkinlikler ile Moskova’yı, St. Petersburg ‘u ayağa kaldıracağız.”

Bu arada Vladimir Putin'in Mart 2021'de Mısır'ı ziyaret etmesi kesinleşti

Mısır'daki gözlemciler bu ziyaretin anlamına önemli vurgu yapıyorlar.

Tüm dikkatler direk charter izni üzerine kilitlenmiş durumda.

Mısır nihayet bir Rus heyetinin Kızıldeniz'deki iki havalimanını kontrol etmek için ziyaretini resmen doğrulamış bulunuyor. Bütün göstergeler beklenen izin çıkabileceği için umut veriyor.

Zira 27 Ocak'tan bu yana Rus güvenlik uzmanları, yalnızca Şarm El-Şeyh ve Hurghada havaalanlarını kontrol etmekle kalmıyor, pazar yerlerini ve turistik caddeleride çok sıkı mercek altında tutuyorlar.

Benim de tanıdığım ve makamında ziyaret ettiğim Güney Sinai Valisi Khaled Fouda son 5 yılda Şarm El-Şeyh'in turistlerin güvenliğini sağlamak için çok şey yaptığını vurguluyor. Tatil köylerinin güvenliği için çöl bölümüne 36 km uzunluğunda bir beton duvar inşa edildiğini ve turistik bölgenin her yerine güvenlik kameraları yerleştirildiğini yerel medyaya bildiriyor.

Mısırlı Vali, Rusya Kızıldeniz arası charter uçaklarının yeniden uçabilmesi için tüm şartların yetine getirildiğini, ancak "Rus uzmanların hangi kararı alacaklarını" ve Rusların yeniden Şarm El-Şeyh'e ne zaman geleceklerini bilmediğini söyledikten bir hafta sonra Sharm El Sheikh Rixos Seagate’te konaklayan Rus teftiş heyetinden çok olumlu bir haber Rus medyasına düşüyor.

Interfax’ın “Rus müfettişler, Hurghada ve Sharm el-Sheikh havalimanlarını güvenli buldular” diye geçtiği haber Mısırlı turizmciler arasında hemen yayılıyor.

Şarm’daki esnafların yüzüne Putin’nin Mısır ziyareti umut dolu bir gülümseme olarak - şimdiden yansımış bile…

 

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU