Kira Kararnamesi eksik

 


Günlerdir tartışılıyor, özellikle AVM kiracıları dövizdeki son dalgalanmadan son derece muzdarip oldu. Dövizde zaman zaman yüzde 75’i bulan artış, kira bedellerinin de günlük/haftalık bu oranlarda artırdı. Son 2-3 aydır dövize endeksli kira ödeyen esnaf her ay artan kiraları ödeyemez duruma geldi.

Kiracılar durumlarını anlatmalarına rağmen, AVM sahiplerini TL ise sözleşme yapmaya ikna edemediler. İşyerini kapatanlar, müşteri bulabilirlerse devredenler oldu.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan ,“Türk parası harcıyor, Türk parası kazanıyorsak ödemelerimizi de Türk parası ile yapmalıyız” diyerek yayınladığı bir kararname ile bu konuya nokta koydu.

Ancak nokta biraz virgüle benzedi.

Çünkü dövize endeksli yapılan tüm akitlerin 30 gün içinde taraflarca yeniden düzenlenmesini öngören Geçici 8. Maddede döviz kurunun kaç lira olarak sabitleneceği  ya da yeni aktin kurdaki hangi rakama göre Türk Lirası’na çevrileceği yer almadı.

***

Bu duruma; Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin haklı olarak tepki gösterdi. Aslında ortada çözülemeyecek bir sorun kalmadı ama kararnamenin açık kapı bırakması kira sahiplerinin elini güçlendiriyor.

Neden mi?

Şimdi kararnamede dövize endeksli olarak tanzim edilen kira başta olmak üzere tüm işlemlerin ve anlaşmaların bundan böyle TL ile yapılmasını öngörüyor.

Buraya kadar çok güzel, ancak yeni kira akitlerinde bedelin belirlenmesini taraflara, yani kiracı ile kiralayana bırakıyor.

Kanunda ya da kararnamede sabitlenecek kur yer almazsa tarafların anlaşması biraz zor. Biri bugünkü kurun esas alınmasını isteyecek, diğeri ise dövizin dalgalanmaya başladığı tarihteki düşük kuru.

Haydi, o zaman ayıkla pirincin taşını ayıklayabilirsen…

Kararnameye bir ek geçici madde daha eklenerek kur fiyatının belirlenmesi her sorunu çözecektir. Bu tavrın ayrıca, kurun dalgalanmasını isteyenlere de bir ders olacaktır.

 

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Erdoğan KÂHYA
Erdoğan KÂHYA
Antalya'nın Kâhyası
erdogan.kahya@antalyases.com.tr
SÜPERLİG PUAN DURUMU