Gelecekteki Antalya!..

 

Türk turizmi ülkemizin lider sektör koltuğuna oturmak için ilk önemli adımlarını attı. Artık durmak istesek bile Türkiye’deki ekonomik dinamikler yeni yatırımlar ile sektörümüzü hep yeni bir koşuya çıkaracaklarını kuvvetlice hissediyoruz. Uzun yıllardır ‘Bacasız Sanayi’ diye çok romantik bir yaklaşım gösterdiğimiz turizm ülkemizin şu an bacası tek tüten sektörü. Daha sadece 2 yıl önce otelini satmak için kapı kapı dolaşan tekstilci, sanayici, inşaatçılar şu an yeni otel yatırımı için fırsat kolluyor. Son krizde turizmin muhteşem geri dönüşüne bağlı olarak turizme bakış ciddileşti. Artık önemli bir iş, bir sürdürebilir yatırım sahası, bir sektör olarak yaklaşım görüyor. Biz de şimdi bu ışık doğrultusunda akıllı ve kalıcı projeler ile yenilikçi bir koşuya hazır olmalıyız. Zaten kurban olduğum Yaradan Anadolu’ya konum olarak birleştiren, buluşturan, kavuşturan bir coğrafya çizmiş. Hazreti Mevlana’da “kim olursan ol gel” demiş ve tüm insanlığı Anadolu topraklarına davet etmiş. Bu yazıma Antalya önerilerim ve tahminlerim ile başlıyorum, ileride fırsat buldukça Anadolu’muzun diğer yöreleri ile ilgili projelerimizi ve önerilerimizi bu köşede sizlere aktaracağım, değerli Adil Gürkan ile yeni seçilen belediye başkanlarına da ayrıca ileteceğim. Antalya gelecek 20 yıllık süreçte dünyanın en önemli buluşma, tatil, yaşam noktalarından biri olacağına inancımı burada kuvvetlice vurgulamalıyım…

1. Antalya’ya beş kıtadaki uluslararası tur operatörlerinin ilgisi gelecek yıllarda iyice artacağı gibi Antalya kökenli ve adresli yeni tarz ve konsept pazarlama ve satış şirket ve hatta birlikleri henüz bugün tanımadığımız yeni yapıları ve ticari oluşumları beraberinde getirecek.

2. Antalya gelecek yirmi yılda turizmin yanında dünyanın en önemli yaşam merkezlerinden biri haline gelecek. Tatil kadar yaşamak için de gelenler olacak. Yabancılar için Antalya´da devasa 200 – 2 bin haneli yaşam köyleri kurulacak.

3. Antalya-Afyon arasında yürüme ve bisiklet yolu inşa edilecek ve dünyanın en uzun yaşam ve sağlık rotası olarak “Health Route 66” veya Antalya Vital 66 olarak yaşam, sağlık ve zindelik arayan milyonlarca insana hizmet verecek. “Health Route 66”i müşteriler etap olarak hem yürüyebilecek, hem bisikletle gezebilecek, hem istedikleri yerde araba ile de yoluna devam ederek bitirebilecek. Müşteriler aynı zamanda Antalya´da tatil yaparken yürüyerek ve gezerek Afyon´a ulaşıp orada da zindelik için termal tatile devam edecekler.

4. Antalya Spa, wellness, fitness ve spor imkânlarını daha da genişleterek aynı zamanda bir “soft butik klinik” merkezine de dönüşecek. Marka oteller spalarını genişleterek tesislerine “butik klinik”leri de ekleyecek. Antalya dünyanın en büyük etkinliklerini hem kendi üretecek, hem de onlara ev sahipliği yapacak. Yılın 365 gününde her türlü müşteri talebi için dünya çapında etkinlikler yapılacak. Isparta yolunda “Rosehammam” adı altında tesisler günü birlik gül esansı içerikli yeni tarz zindelik ve arınma turları pazarlanacak.

5. Antalya bir-iki hafta tatil paketlerinin yanında tur operatörleri tarafından “Antalya Abonman” olarak yaşam-tatil paketi olarak da satılacak. Yıl içerisinde 2-3 ay konaklamalı ve için kültür gezileri, wellness, trekking ve spor gibi hizmetlerin de bulunduğu paketler yoğun bir şekilde satılacak.

6. Antalya aile turizminde dünyanın en büyük merkezi olacak. XXLfamily , grandparentsday, Büyük Aile Büyük mutluluk gibi benzeri sayısız proje ile dünyada dağınık ülkelerde yaşayan ailelerin de buluşmaları sağlayan en davet edici nokta olacak. Çocuk olimpiyatları gibi etkinlikler ile yeni heyecan verici mutluluk aşılayıcı projeler aileleri bir mıknatıs gibi Antalya’ya çekecek.

7. Türk Rivierası Avrupa piyasalarında özellikle yeni müşteri talepleri doğrultusunda otel benzeri yaşlı bakım rezidans işletmeciliğinde önemli bir yer edinecek.

8. Antalya Kaleiçi bir “Anadolu Kültürleri Merkezi”ne dönüştürülecek, Anadolu´nun en önemli turistik belde ve kentleri, Antalya Kaleiçi´nde bir açık hava müzesinde olduğu gibi kültür ve turistik ürünleri sunarak, Antalya´da büyük bir tanıtım ve pazarlama platformu oluşturulacak. AntalyAntika Festivali ile dünya çapında müzayedeler gerçekleşecek.

9. Gazipaşa Yolu, Akdeniz bitkileri ve çiçekleri ile süslenerek bir sanat galerisi haline dönüştürülecek; benzin istasyonlarının ön cepheleri de çiçeklerle kaplanacak. Doğa etkinliklerine olan talep Glamping yatırımlarını hızlandıracak.

10. Kaş´tan Adana´ya kadar Toroslar ´da kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yolları inşa edilecek, ve tıpkı İspanya´da olduğu gibi her 10 kilometrede bir on-yirmi odalı, otantik restoranlı ve hizmet anlayışı olan, hacienda benzeri Toroshane, “KöyEV” gibi isimler ile yeni yatırımlar özelikle turizme gönül vermiş sanatçıların ve özel kişilerin yanında aşçı ve gastronomlara yeni yatırım imkanları sunacak. Toros yamaçlarında gourmet hattı oluşacak. Boğaçayı projesi gibi şehir içi lifestyle yaşam projeleri tüm Akdeniz’i milyonlarca yabancı ve yerli sakinlerin bir arada yaşadığı, buluştuğu yeni sosyal ve ticari merkezler oluşturacak.

11. Çok yönlü etkinlikler Antalya’yı dünyayı hep gündemde tutacak, Perge klasik müzik konserlerinden tutun da, Uluslararası Aspendos Kardeş Şehirler Halklarının Buluşması’ndan,   dünyanın en meşhur ve en önemli tarihi noktalarından biri olan Termessos´ta her yıl bir fikri ömür boyu en iyi şekilde savunup koruyan bir kişiye “Uluslarası Yenilmezlik Ödülü”ne kadar yüzlerce yeni konuda, bakışta, anlayışta sosyal hareketlilik artacak.

12. Antalya kendini yeşil-botanik kent olarak pazarlayacak ve Antalya ile Gazipaşa üzerinden giriş yapan her turiste onun adına düzenlenen bir “Fidan Belgesi” verilecek. Alanya’da muz, Kemer’de nar müzesi açılacak, “Altın Muz Ödülleri” ile doğaya kaybettiğini geri kazandıran projeler teşvik edilirken, “Nar Tanesi Ödülleri” ile de sosyal yaşam ve “turizmde barış” için el ele veren farklı projelere yıl bazında bir bütün olarak ayrıca teşvik ve katkı verilecek. Projeler çeşitlenecek, her dalda iddiamız artacak. Glütensiz, lektinsiz yöresel gıdalar çok daha aktif olarak pazarlanacak. Antalya Vital Gourmet  veya benzeri isimler ile yeni sağlıklı beslenme paketleri oluşarak markalaşacak.

13. Kurvaziyer turizminde Türkler hem gemi sahibi hem de işletmecisi olarak isim yapmaya başlayacak, çok ortaklı Türk bayraklı ilk lüks kurvaziyer gemileri Antalya Kurvaziyer Limanı´ndan “back to back” olarak uluslararası müşterilere hizmet verecek. Marka oteller gemi işletmeciliğine başlayacak.

14. Antalya´nın üç havalimanına dünyadaki 300 -400 ayrı havalimanından haftalık veya günlük olmak üzere direkt uçuşlar olacak. Bazı havalimanları Antalya´ya “uçuş flat rate” olarak bağlanacak, yani, insanlar yıllık belirli sabit bir fiyat ödeyerek anlaşmalı olarak yılda en an 10 kere Antalya´ya uçma hakkına sahip olacak.

15. Antalya dünyanın en büyük açık hava entegre spor ve kamp merkezine dönüşecek. 70 disiplinde dünya markası takımların kendi adlarını verdiği işletmeler devreye girecek.

16. Antalya´da emlak fiyatları çok artacak. Yeni yaşam konseptleri, lifestyle, inhouse health ve wellness sistemleri ile Antalya emlakçılığı yeni boyutlar kazanacak. Çok sayıda otel markaları “yaşam köyleri” projeleri yatırımlarına başlayacak.

17. Yerel kalkınma inancı artacak; yerel projeleri çok önemli dinamizm kazanacak, Almanya örneğinde olduğu gibi Sparkasse sistemine benzer Antalya kalkınma bankası kurulacak.

18. Antalya Kent Marka strateji ve geliştirme enstitüsü kurulacak. Yıl bazında müşteri reyting, yorum, şikayet takibi yapılarak Antalya markası korunacak. Antalya markasına zarar verenler ayıklanacak.

19. Antalya yazılım, callcenter ve animasyon şirketlerinin en önemli ana merkezlerini oluşturacak. Eskiden sezonluk pamuk işçileri gibi 50 dilde call center elemanları Antalya’ya akın edecek.

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU