Devletin gücü


Sade, dürüst vatandaş başına bir iş geldiğinde Devlet’inin gücünü yanında görmek istiyor. Şayet haksızlığa uğramışsa hukukun üstünlüğü ilkesinden yararlanmak istiyor. Aksi halde her mağdur olan cezayı kendi kesmeye kalkarsa, ne demokrasiden, ne hukuk devletinden ne de adaletten söz edebiliriz.

Özgür olmak, hür iradeyi ortaya koymak, ne düşündüğünü açık yüreklilikle söyleyebilmek, yukarıda izaha çalıştığım anayasal haklara eklenince o memlekette yaşamak cennetten farksızdır.

Ülkemizde içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçte insanları mutsuz eden de bu iki husustur. Hükümet edenler ülke sorunlarına kayıtsız kalıyor ve yolsuzlukların, usulsüzlüklerin, yağmanın, işgalin üzerine gitmiyorsa, bunu gören dürüst vatandaşların moral ve motivasyonları düşer,  ödediği vergiye pişman olur, hele bir de kızgınlığını ifade edemezse ruhi bozukluk yaşamaya başlar.

Bütün bunları niye anlattım?

Bir avuç çapulcu geliyor, yasal boşluklardan yararlanıp, Devlet’in de yanında olduğu algısı yaratarak Hazine’nin, hepimizin ortak malının üzerine taşınabilir,  gece kondular koyarak babasının malı imiş gibi bu araziye sahip çıkmaya kalkıyor, medya olmasa hiç kimselerden tık yok… Çünkü onlar kendilerine mafya yaftası yapıştırarak, insanları susturabileceklerini sanıyorlar.

Bravo Muratpaşa Belediye Başkanına

Nihayet bir babayiğit çıkıyor ve dün sözünü ettiğiniz Kundu- Kemerağzı yolu üzerinde yapılmaya çalışılan İmar Barışı oyununu bozuyor. Daha önce de buraya giden ve kaçak olarak taşıdıkları konteynerleri ev gibi gösteren bu insanları uyaran Muratpaşa Belediyesi yetkilileri, ellerindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği Yapı Kayıt Belgesi olan bu kişilere yasal işlem uygulayamıyor.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’dan “ellerinde belge dahi olsa kaldırılacak” talimatı üzerine dün sabah söz konusu yere giden belediye yıkım ekipleri bu alandaki tüm konteynerleri kaldırdı.

Helal olsun…

Bu operasyonu gerçekleştiren ekipler; bakanlığı bile kandırarak,  ev olarak gösterdikleri konteynerleri birkaç gün önce oraya taşıdıkları halde, yıllardır orada oturduklarını ileri sürüp Yapı Kayıt Belgesi aldıklarını gazetemizde yayınlanan belgelerle kanıtlayarak bu yıkımı gerçekleştirdiler.

İşte yerel medyanın gücü…

***

Ayrıca bu arazilerin gerçek sahibi Antalyalılar adına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal nezdinde Muratpaşa Belediyesi çalışanlarına da teşekkür ediyorum.  Devletin gücünü ortaya koyup, tehdide boyun eğmeyerek gereğini yaptıkları için…

Bu sorun sadece Kundu- Kemerağzı yolunda yok. Antalya’da hazine, Vakıf ve orman arazileri belirli bir kesim tarafından yağmalanıyor. Ermenek’te, Varsak ve yakın köylerinde ve Kepez’in eski köy, yeni mahalle olan çevresinde, Aksu’da yağma devam ediyor.  Diğer belediyelerimizin de aynı duyarlılıkla bu yağmaya izin vermeyeceklerine, Sayın Valimizin de konunun üzerinde hassasiyetle duracağına inancımı belirtmek istiyorum.

 

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Erdoğan KÂHYA
Erdoğan KÂHYA
Antalya'nın Kâhyası
erdogan.kahya@antalyases.com.tr
SÜPERLİG PUAN DURUMU