Avrupalı Yaşlılar için yeni Belek geliyor

 

Dünya şu an ne kadar sıkıntılı olursa olsun, Batı Avrupa ne kadar sıkışık olursa olsun her ülkenin önünde/elinde ciddi bir yol haritası var.

Türkiye ise kelimenin tam anlamı ile dört yol ağzında bir şekilde her istikamete sürpriz bir dönüş yapabilirim havasında etrafına bakınıyor görüntüsü veriyor bu son dönemde.

Ancak dünyada yeni bloklaşmalar, ekonomik grup ayrılımları, sektörel kümelenmeler başladı .

Türkiye Almanya, Rusya, İran hattı üzerinden bütün dünyaya açılmaya dahada hız verebilir , bu dörtgende sıkılaşabilirde...

Ancak hiç bir birliktelik otomatikman ekonomik başarıyı garanti etmeyecek, her ülke kendi aklı ve becerisi ile ekonomisini yeşertecek veya kurutacak.

Alıcısı olan verimli, kalkındırıcı, istihdam yaratan projeler üretmek ülkemiz için şart oldu.

Mevcut sektörlerimizi çok gerdik, korkuyorum böyle giderse son verimli olanları da aşırı yüklenmeden, şişirmeden  dolayı koparacağız/ patlatacağız.

Genç Türkiye’ye yeni atılımlar, dinamik ve esnek tasarımlar şart oldu .

 

Görmüyor musunuz?

Rekabet yatay ve dikey , iç ve dış her ortamda , her yapıda acımasızca önümüzde her gün büyüyor .

Tek tip, aynı tad, aynı renk ürün bolluğu/obezitesi Türk ekonomisinin ödemi oldu, her tarafımız şiş..

Rekabet gücü profesyonelliğin en üst zirvesinde kendini yeni ve tek gerçek kral olarak taçlandırırken, sponsorlu, teşvikli, devlet destekli verimsiz ürünler piyasalarda son tekmeyi müşteriden yiyecek .

Ağlamak, dışlamak yok . Bakın biz uzun tatillerde, bitmez bilmeyen seçim maratonlarında geyik yaparken diğer ülkelerin

AR-GE çalışmaları toplumların en kıymetlisi oldu.

Bazı AR-GE grubları milli takım. seviyesinde ilgi ve sevgi görüyor .

 

Dünya halen dönüyor ve ;

Yaratılıcık yasakları eliyor,

Akıllı ürünler , korumacılığı yıkıyor,

Yüksek kalite, sıradan ürünleri susuz bırakıyor.

“Yapalım da sonrası Allah kerim!” sözü artık söylenin ağzına sıkışıyor, kürdan gerekiyor , verimsizlik devri ülkemizde de bu dönem özellikle belediyecilikte artık son devrini yaşıyor.

 

Bunun yerine İçeriği sağlam, yazılımı kuvvetli, işlevi sosyal, sürdürülebilir, ekonomisi verimli, karakteri tamamlayıcı, tarzı bütünleyici yeni model tasarım projelerin seferberliği giderek dahada anlam kazanıyor.

 

Kazan/kazan,

değer yarat,

istihdam sağla,

paylaş, çoğalt,

adil/akıllı yönet

buketi yerelde mis gibi kokmaya başlatacak gibi sinyaller veriyor.

Healthy Longlife Projesi kapsamında

uzun yıllardır ilgili Avrupa birimleri ile yaptığımız sayısız görüşmeler , ısrarlı duruşumuz Avrupadaki demografik  şartların zorlaması hem yeni bir hız, hemde daha üst ve zengin boyut kazandırdı çalışmalarımıza .

Şu an çok fazla detay bilgi vermemek kaydı ile bazı bilgileri aktarmak istiyorum , zira araştırma ve geliştirme çalışmalarımız bazı Avrupa makamları ve Türkiye’deki Belediyeler ile devam ediyor .

Yeni yerel kalkınma projelerinin ana motorlarından biri Avrupa  halklarının 60-80 yaş arası olan emeklilerine Türkiye’de muhteşem bir altyapıda ve geniş ve gerçek otantik bir ortamda yaşam ve konaklama hizmeti vermek olacak:

Öncelikle bazı Türk ve Avrupa belediyelerin katkısı ve iştiraki ile Avrupa Türkiye Emekliler Birlikte Yaşam Derneği’ni Avrupa’da kuruyoruz.

Arkadaşlar sizlere buradan yine bir çağrı yapmak istiyorum:

“kazandığımız ve bütün dünyada artık kabul gören yüksek hizmet gücü tecrübemiz ile özellikle Avrupa halklarına yönelik çok büyük ve kârlı  işler yapabiliriz!”

Bana göre şimdiden on binlerce Türk turizmcisi Yaşam Koçu olarak zaten bileği bükülmez bir donanım ve tecrübede ..

Avrupa ise gittikçe yaşlanıyor ve iyi yaşamak , zinde kalmak hayatının sonbaharını ilkbahar tadında geçirmek istiyor .

Türkiye ve Türkler bu konuda tüm şartlara en uygun ülke ve toplum .

Avrupa gemisini çok akıllı yaşlılar projeleri ile siyasi ve ekonomik olarak  Türkiye limanına bağlayabiliriz .

Ülkemizde bütün dünyada itibar gören yeni bir sektör yaratabiliriz .

Rutubetin olmadığı yüksek bir bölgede, Karadeniz’de , Likya’da , Çukurova hattında, Edremit Körfezinde, Priene Millet güzergahında ve Anadolu’da ..

 

Emekliler için bir yeni konsept sosyal bütünleştirici kültür, sanat yaşam ve revitalizing alanları projelerimiz ile ekonomik olarak çok yol kat edebiliriz .

Doğru ve heyecan verici konseptler ile Türkiye’de 1 milyon insanımıza istihdam sağlayabiliriz .

Avrupalı emeklilere mevcut gerçek bir köy etrafında Belek kalitesinde/ genişliğinde  alt ve üst yapı zenginliğinde; daha otantik mimari tasarımlar ile yaşam sevinci ve heyecanı sunan yaşam alanları projemiz ile hızlıca ilerleyebiliriz .

Avrupa siyasetinde Best Ager’lerin yaşamı tazeleyerek tekrar üreticiliğe dönmelerini, hayata sımsıkı bağlanmalarını, zihinsel ve fiziksel zindeliklerini uzun devamını sağlamaları çok önemsenen konuların başında yerini alıyor.

Bu anlamda Avrupalı emeklilerin hayat deneyimlerini ve her türlü bilgilerini gençlerle ve çocuklarla paylaşabilmelerine imkan sağlayacak generasyon/nesil/artı müşterek yaşam anlayışına sadık yeni konsept işletme modelleri üzerine çalışmalarımız

Kim ne derse desin, gün gelecek :

El sanatlarını becerilerinden tutunda, çok boyutlu güvenli fiziksel spor ve wellnes alanları, farklı kültürlerin entegre olduğu genç ve yaşlıların buluştuğu mobil müzeler, kitaplıklar’a, tarih, felsefe, matematik, müzik  kampları - doğa parklarına kadar çok yönlü ve zengin tasarımlar bu konuda bizi dünya liderliğine taşıyacak.

Yakında daha geniş bilgi vereceğim.

 

MAKALE YORUMLARI
Sizde Yorum Ekleyin
Hüseyin BARANER
Hüseyin BARANER
Bakış
hbaraner@gmail.com
POPÜLER
SÜPERLİG PUAN DURUMU